Türk Dizilerinden Uyarlanan Yabancı Diziler

Orta Doğu ve Asya ülkelerinde ün salan Türk dizileri binlerce izleyiciye ulaşırken yayınlandıkları günlerde izlenme rekorları kırıyor. Diziler öyle beğenilmiş ki yeni versiyonları da çekilmeye devam ediyor. Türk dizilerinden uyarlanan yabancı dizileri sizler için derledik.

1. Aşk-ı Memnu

📍 İlk dizimiz 2008’den bu yana izlemelere doyamadığımız Aşkı Memnu. Dizi 32 ülkeye orijinal hali ile satılırken üç ülkede de uyarlamaları çekildi.

📍Aşk-Memnu ilk olarak 2013 yılında Latin Amerika’da Pasion Prohibida (Yasak Tutku) adıyla uyarlanmış. Dizi 1 sezon 107 bölüm sürmüştür.

📍 Dizi neredeyse birebir Aşk-ı Memnu’ dan kopyalanmış. İzlemek isteyenler içi küçük bir bölüm bırakıyorum.

📍 Aşkı Memnu Türk dizilerine düşkünlüğü ile bilinen Hindistan‘da da Dil Sambhal Jaa Zara adı ile izleyici ile karşısına çıkmış.

📍Sambhal Jaa Zara Hindistan’da 1 sezon 75 bölüm sürmüş.

📍 Aşk-ı Memnu’ yu bir başka uyarlayan ülke ise Romanya.

📍 Fructul Oprit adı ile yayınlanan dizi ilk bölümünden itibaren yüksek reytingler almış ve toplam 63 bölüm sürmüştür.

🌺Her zaman yerli dizileri gömüyoruz ağır eleştiriyoruz fakat kabul edelim. Bizim Aşk-ı Memnu daha güzel 🙂

Neredeyse ezberlediğimiz bir sahne ile Aşk-ı Memnu sayfasını kapatıyorum. 🖐

2. Fatmagül’ün Suçu Ne ?

🎬 Ülkemizde 2 sezon 82 bölüm olarak çekilen dizi yurtdışında 39 ülkeye satılmış ve büyük beğeni toplamıştır. Sevilen dizinin İspanya ve Hindistan versiyonları çekilmiştir. Hatta İspanya‘da geçtiğimiz aylarda çekilmeye başlanmış.

🎬 Fatmagül’ün Suçu Ne? Hindistan’da “Kya Kasoor Hai Amla Ka? “adı ile çekilmiş. Dizi 1 sezon 156 bölüm sürmüş.

🎬Fatmagül’ün Suçu Ne? şimdilerde ise İspanya‘ya uyarlandı. Mart ayında başlayan dizinin adı “Alba”.Toplam 13 bölüm sürmesi planlanıyor.

3.İstanbullu Gelin

🍁Türk dizilerinden uyarlanan yabancı dizilerden birisi de İstanbullu Gelin. Ülkemizde 3 sezon 87 bölüm süren İstanbullu Gelin ise 30 kadar ülkeye satılmış hatta İsrail’in en çok izlenen yapımlarından biri olmuş. Suudi Arabistan’da ise Beyrutlu Gelin adıyla tekrar çekilmiştir. Arap versiyonu çekilen dizinin yapım ekibini çoğunlukla Türkler oluşturuyor. Yönetmeni ise son yıllarda beğeni toplayan Sen Anlat Karadeniz dizisinin yönetmeni Emre Karakuşak.

4. Ezel

♣ Ülkemizde büyük hayran kitlesi toplayan Ezel 2009 yılında çekilmişti. Toplam 2 sezon 75 bölüm süren dizi yurtdışında da hayran topladı. Ezel 28 ülkeye satıldı. Dizinin Meksika’da uyarlaması da çekildi. “Yago” adı ile yayınlanan dizi 65 bölüm sürdü.

♣Ezel dizisinin başka bir uyarlaması olan Romanya versiyonu “Vlad” ise izleyicilerden tam not aldı. Dizinin bazı sahneleri ve karakterler Ezel ile fazlasıyla benzerlik taşıyor.

5. Suskunlar

🚩Ülkemizde 2012 yılında izleyici ile buluşan Suskunlar 28 bölüm sürdü. Kısa sürmesine rağmen izleyiciden tam not aldı. Yurtdışında ise 5 ülkeye satıldı.

🚩Suskunlar dizisinin ABD‘de uyarlaması çekildi. Game of Silence adı ile yayınlanan dizi 10 bölüm sürdü.

6.Şahsiyet

✨ 2018 yılında internet dizisi olarak yayınlanan dizi büyük beğeni topladı. Hatta başrol Haluk Bilginer’e de Uluslararası Emmy Ödülü’nü kazandırmıştı hatırlarsanız. İşte diziye olan bu ilgi ile Meksika da diziyi çekmeye başladı. Şahsiyet Meksika‘da El Asesino del Olvido adıyla yayınlanacak.

7.Kara Para Aşk

💎2014 yılında çekilen Kara Para Aşk 54 bölüm sürdü. Dizi neredeyse rekora imza attı .Kara Para Aşk yaklaşık 107 ülkeye satıldı.

💎Dizinin Meksika‘da İmperia de Mentiras adı ile tekrar çekildi. Dizi Meksika’da yayınlandığı günde 1. oldu.

7.O Hayat Benim

🎭 O Hayat Benim ülkemizde toplam 131 bölüm sürmüştür. 36 ülkeye satılan dizi bu yıl Romanya’da Adela adı ile çekilmeye başlandı.

Türk dizilerinden uyarlanan yabancı dizileri sizler için derledik. Umarız daha kaliteli yapımlar ile daha fazla ülkede başarı elde edilir.

Yeni yazımızda görüşmek üzere

🌷

💎 İnstagram 💎

https://www.instagram.com/yorumvizyon/🎬

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)