İlk Türk Kadın Hükümdar Tomris | Film Konusu ve Oyuncuları

Tomris Filmi Hakkında :

2019 – Kazakistan

Tarih, dram , aksiyon

2 saat 30 dakika

İmdb :4.8

Filmin Konusu:

Film M.Ö 6. yüzyılda yaşadığı tahmin edilen Sakaların efsanevi kadın hükümdarı Tomris’in hayatını konu ediniyor.

Film Tomris Hatun’un doğumundan itibaren babasının onu savaşçı olarak yetiştirmesi ile başlıyor. Fakat babası Tomris daha çocukken kabilenin içinde Harzemşahlar ile işbirliği yapan hainler tarafından öldürülür. Böylece Tomris’in hikayesi başlamış olur.

Tomris’in yaşadığı acı bununla da bitmez ilerleyen zamanlarda eşi ve oğlunu da dönemin en güçlü imparatorluklarından olan Pers İmparatoru tarafından öldürülmesi ile Tomris’in içindeki intikam ateşi gittikçe büyür.

Bu ateş hem düşmanlarını saracak hem de onu tarihin en güçlü kadın hükümdarlarından yapacaktır.

Oyuncu Kadrosu (cast)

Almira Tursyn : Tomris

Adil Akhmedov : Argun

Berik Aytzhanov: Kurtun

Ghassan Massoud: Cyrus

Erkebulan Dairov: Harasp

Film Yorumu:

Film 2019 yılında çekilmiş fakat Covid-19 ‘dan dolayı sinemalarda gösterimi ertelenmişti. Uzun zamandı internette izleyebilirim belki diye kovalıyordum. Sonunda buldum ve hemen bitirdim.

Film uzun olmasına rağmen hiç sıkmadı. Tarihi olaylara ve filmlere de ilgi duyduğum için çok beğendim. Özellikle başrol oyuncusu o kadar yakışmış ki 👏👏👏

Filmde çok profesyonel bir çalışma yürütüldüğü belli oluyor. At binme ,ok atma ve savaş sahneleri çok çok güzeldi. İmdb puanının düşük olduğunu görünce şaşırdım aslında. Filmde tek kötü olan Tomris’in rüyasında gördüğü muhtemelen (muhtemelen diyorum çünkü neye benzediği belli değil 🙂 ) iblis tasviri olan animasyon çok basit ve komik duruyor. Hiç eklemeseler de olurdu yani. Filmin kalitesini aşağı çekmiş resmen.

Film gayet başarılı .Emek verildiği savaş sahnelerinden çok iyi anlaşılıyor zaten. Filmde Tomris Hatun’un askeri zekası ve Türklerin savaş taktikleri çok güzel gösterilmiş.

Umarız böyle kaliteli projeler artar. İzlemenizi tavsiye ediyorum.

Filme puanım : 7/10

Filmi bulamayan arkadaşlar ulaşsınlar lütfen . İzleyebileceğiniz bir link paylaşacağım. Görüşmek üzere 🌺

İnstagram hesabımız :

https://www.instagram.com/yorumvizyon/

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)