The Platform (El Hoyo)

The Platform (El Hoyo) Film Bilgileri:

İspanya-2019

Korku, gerilim, bilim kurgu

94 dakika

İmdb: 7.0

Filmin Konusu:

The Platform (El Hoyo) filmi dikey bir şekilde konumlanmış ve her katında iki kişi bulunan hapishanede geçmekte. Günde bir kere aynı saatte birinci kattan başlayarak yemekler aşağıya doğru gönderilir. Her katta kısa bir süre kalır ve üstten alta doğru aynı düzende inmeye devam eder. Mahkumların bulundukları katlar numaralandırılmıştır. Üst katta kalanlar yemekleri istedikleri kadar yerken alt kattakilere hiç yemek inmez. Bu durum açlıkla mücadele alt kattaki mahkumları vahşileştirir.

Platform’a kendi isteği ile giren ana karakter Goreng ise bu durumu değiştirmek için harekete geçiyor.

Oyuncu Kadrosu:

Iván Massagué :Goreng

Alexandra Masangkay : Miharu

Zorion Eguileor : Trimagasi

Emilio Buale : Baharat

Film İncelemesi

Toplumsal sınıf farkını apaçık yüzümüze vuran ve sorgulatan film : The Platform (El Hoyo)

Verdiği mesajlar ve göndermelerle Dünyamızın farklı bir yüzü filme yansıtılmış. Tam bir sistem eleştirisi…Platformun katları toplumsal sınıfları temsil ediyor. Doymak bilmeyen ve açgözlü üst tabaka ve açlıkla olan mücadelenin kişiliği değiştirdiği ve ölüme sürüklediği alt tabaka.

Platformda tüm mahkumların favori yemeği her gün hazırlanıyor. Bu demek oluyor ki herkese yetecek kadar yemek var. Fakat bu kimsenin umurunda değil. Düzeni var eden sistem platforma herkes için gerekli olanı veriyor zaten. Dünya’da da Allah’ın tüm insanlara yetecek ve hepsini doyurabilecek nimetleri verdiği gibi. Fakat var olan kapitalist düzen açgözlülük ve sömürüden ibaret olarak tanımlanıyor.

Gelir dağılımındaki ezici adaletsizlik ve kapitalizmi ağır bir şekilde eleştiren film aslında herkesin ihtiyacı kadarını aldığında yaşanabilir bir Dünya’nın var olabileceğini hatırlatıyor bizlere . Bunu gerçekleştirmek isteyen kahramanımız Goreng ise işe en alt tabakaya inerek başaracağını biliyor. Üstelik Goreng Platforma girerken yanına kitap alan tek kişi. Çoğu kişi işine yarayacak şeyin bırak ,kılıç olduğunu düşünürken onun yanına sadece Don Kişot kitabını alması da oldukça ironik bir örnek. Bilindiği gibi Don Kişot’un amacı da insanlığı kurtarmak ve ve kötülüğü yenmektir. Sanırım Goreng de Platform’un Don Kişot’u olmuştur. Doğal olarak Baharat da Don Kişot’un yol arkadaşı Sancho Panza .

Filme puanım: 7/10

Diğer yabancı film yorumlarımı okumak için tıklayınız.

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)