The Last Kingdom

The Last Kingdom Dizi Bilgileri :

İngiltere

2015-

Tarihsel drama

4 Sezon-36 Bölüm

Netflix

Dizinin Konusu:

The Last Kingdom (Son Krallık ) Bernard Cornwell’in “The Saxon Stories” adlı eserinden ilham alınarak yapılmıştır.Aslında bir Sakson olan fakat Vikingler tarafından büyütülen Uthred’in hayatını konu alır.

İngiliz bir kralın oğlu olan Uthred babasını savaşta kaybeder. Babasının savaşta ölmesiyle Kont Ragnar tarafından Viking yani pagan olarak büyütülür. Kont Ragnar ve ailesi onu sahiplenmiştir. Fakat babası sayılan Kont Ragnar ve ailesi de bir saldırı sonucunda katledilmiş Uthred oradan kaçarak kurtulabilmiştir. Tekrar İngiltere’ye kendi topraklarına dönmüştür. Fakat bu süre içinde amcası tahta geçmiş ve tahtı için tehdit olarak gördüğü yeğeni Uthred’i öldürmek istemiş bu yüzden de Kont Ragnar’ı Uthred’in öldürdüğü dedikodusunu yaymıştır.Uthred bu sebepten ne İngilizlerden ne de paganlardan yardım alamamıştır.Gittiği hiçbir yerde kabul görmemiştir.Bu sefer çocukluğundan beri tanıdığı rahip Beocca’nın yardımı ile Wessex kralı olan Alfred ile tanışmıştır. Alfred’in amacı pagan istilası altındaki İngiliz topraklarını kurtararak onları tek bir krallık altında toplamak istemektedir. Uthred kendini hem İngilizlere hem de paganlara karşı sorumlu hissettiği için taraf seçmekte zorlanır. Fakat seçim yapmaktan başka şansı da kalmamıştır. Uthred seçimini Alfred ile ittifak yapmaktan yana kullanarak paganlara karşı savaşmaya ve Alfred’ in amacını yerine getirmeye çalışır. Böylece güç kazanarak kendi yurdu olan Bebbanburg’u amcasından alacaktır. Fakat zaman geçtikçe kaderinin bundan çok daha fazlası olduğunu fark eder.

Oyuncu Kadrosu:

Alexander Dreymon : Bebbanburg ‘ lu Uthred

David Dawson :Kral Alfred

Emily Cox : Brida

Ian Hart :Beocca

Tobias Santelmann :Ragnar

Mark Rowley:Finan

Dizi İncelemesi:

Tarih ve savaş türlerinde başarılı bir yapım : The Last Kingdom (Son Krallık)

Dizi yoğunlukla M.S 9. yüzyıl İngiltere’sini Kral Alfred’in Danimarkalı Vikinglere karşı koruduğu son krallık olan Wessex’i ve halkını tek bir çatı altında toplama çabası üzerine geçiyor. Tüm bunları yapma çabası ona Büyük ünvanını kazandırıyor Alfred’e.(Bu ünvanı kazanan tek kişi)

Gerçekte olup olmadığını bilmediğimiz Bebbanburg ‘ lu Uthred sayesinde başarıyor tabi ki tüm bunları. Çünkü Uthred her ne kadar Sakson doğumlu olsa da Viking kültürünü savaşlarda nasıl saldırdıklarını bilen biri. Alfred Uthred’in bilgilerini ve savaş yeteneğini kullanıyor aslında bakarsanız. Savaş sahneleri film tadında .Vikinglerin barbarlığı bol bol vurgulanıyor. Spoiler vermemek için ayrıntılı anlatamıyorum. 🙂

Tarih ve savaş türlerinde diziler sevenler için önerebileceğim bir yapım. Bana sorarsanız Vikings dizisinden daha güzel. Tabi Vikinglerin konusu gerçek bir hikayeden geliyor. The Last Kingdom dizisinde evet Alfred ve bazı karakterler gerçek ama konu Uthred üzerinden ilerlediği için daha bu dizi kurgusal kalıyor. Bu arada Alfred’in eşi Aelswith aşırı sinir bozucu bir karakter. Oğlu da farklı değil tabii ki . Aelswith Uthred’i sürekli dinsiz olarak görüyor. İşine gelince seviyor. İşine gelmeyince düşman oluyor. Alfred ‘in kızı ilk sezonda çocuk 4.sezonda Uthred’in sevgilisi oluyor. Yani bu kısım saçma olmuş. Bunları yaparken Uthred bir gram yaşlanmamış .Saç modeli değişiyor sadece. 🙂 Bunun gibi bazı mantık hataları var tabii. 5.sezonunun geleceği söyleniyor.

Bakalım bu sezon Uthred hak ettiğini alabilecek mi?

Diziye puanım: 6/10

Diğer yabancı dizi yazılarımı okumak için tıklayınız.

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)