The 100

The 100 Dizi Bilgileri:

ABD Yapımı

Dram-Gizem-Bilim kurgu

2014-2020

7 Sezon – 100 bölüm

NETFLİX

Dizinin Konusu:

Kass Morgan’ın aynı adlı romanından esinlenilerek geliştirilen klasik kıyamet sonrası dizilerden biri : The 100

97 yıl önce yaşanan nükleer bir patlama dünyanın büyük bir kısmını yok etmiştir.12 ulustan toplam 400 kişi uzay istasyonu Ark’ta yaşamaktadır. Uzay rahat yaşamaya elverişli bir yer değildir. Ark’ta kaynaklar sınırlıdır. Kaynakları idareli kullanarak hayatta kalabilmek için sert nüfus kontrolleri uygulanmaktadır. Örneğin 18 yaş üzerindeki suçlular hiçbir ayrım gözetmeksizin uzaya fırlatarak suretiyle ölümle cezalandırılır.Tüm sıkı önlemlere rağmen sayıları yaklaşık 4000’e ulaşmıştır. Ark’ta kaynaklar tükenmek üzereyken Başkan Jaha önderliğindeki 12 grup hayatta kalmanın yollarını aramaktadır. Sorunun çözümü de tabii ki Dünyaya dönmektir. Fakat Dünyanın yaşanabilir olup olmadığını test etmeleri gerekmektedir.

Bunun üzerine 100 mahkum gencin dünyaya gönderileceği duyurulur. Bu gençler eğer dünyada yaşam olanaklarını hakkında bilgi edinirlerse suçları affedilecektir. Plana göre gemi son savaş döneminden önce kurulan ve içinde bolca bozulmayan erzak bulunan Weather Dağı’nın yakınına inecektir. Fakat plan düşünüldüğü gibi işlemez. Gemi dağın oldukça uzağına iner.

Daha Dünyaya gitmeden çekişen ve gruplaşan gençlerin sınırlı erzak ve çevreden gelecek tehlikelere karşı bir arada kalmaları gerekmektedir. Ayrıca geldikleri yerde yalnız olmadıklarını da anlarlar. Felaketten kurtulan bir grup yamyam Dünyalı ve dağ adamlarıyla mücadele etmeleri de gerekecektir.

Oyuncu Kadrosu:

  • Eliza Taylor : Clarke Griffin
  • Bob Morley: Bellamy Blake
  • Paige Turco: Abby Griffin
  • Thomas McDonell: Finn Collins
  • Henry lan Cusick: Kane
  • Isaias Washington: Chancellor Jaha
  • Devon Bostick: Casper
  • Lindsey Morgan: Raven
  • Christopher Larkin: Monty Green
  • Marie Avgeropoulos: Octavia Blake

Dizi incelemesi:

Sıkı bir The Walking Dead hayranı olarak kıyamet sonrası yapımları ne kadar sevdiğimi tahmin edersiniz zaten. Dizi sezon finali verdiği sırada benzeri bir dizi arayışına girdim ve önerilerde sürekli olarak The 100’ü görüyordum. Hemen başladım tabi ilk sezon beni kendine bağladı .Sonraki 2 sezonu daha heyecanla izledim.

7 sezon uzun bir süreç ve sezonlar ilerledikçe dizi sıkmaya başladı. Takip ettiğim kadarıyla 3. sezon sonrasında büyük bir çoğunluk diziyi izlemeyi bıraktı. Tabi başlardaki kadro da yerini yeni yüzlere bıraktı. Başroller hep vardı ama konusu ağırlaştı akıcılığını kaybetti. Nasılsa izleyici alıştı takip eder düşüncesiyle bölümler birbirini tekrar etti. Bu kısır döngü izleyiciyi sıktı. Başrol Clarke sürekli bir tehlike ile karşı karşıya ama merak etmenize gerek yok nasılsa bir şekilde kurtuluyor.

Kızın başına gelmeyen kalmadı Adını Feriha Koydum: Emir’in yolu gibi oldu zavallım 🙂 Dizi sürekli Clarke üzerinden devam ediyor. Tüm bu sebepler beni diziden soğutmak için yeterliydi. Kitabı okumadım onun için dizi ile kitabı yargılamıyorum kesinlikle. Okuyanlar öneriyor zaten .

Finale kadar izleyecek istek ve sabrım olmadığı için final hakkın da yorum yapamıyorum.

İlk 3 sezonu izlenmeye değer bir yapım: the 100 ✔

Diziye puanım: 5/10

Diğer yabancı dizi yorumlarımı okumak için tıklayınız.

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)