TRT’nin yeni MİT dizisi ‘Teşkilat’ başladı | Dizi beklentiyi karşıladı mı?

Teşkilat Dizisi Hakkında :

2021-Türkiye

Dram,aksiyon

Yayın günü : Pazar

İmdb: 7.9

Çekimler çoğunlukla Ankara’da inşa edilen devasa platoda gerçekleştiriliyor. MİT’in operasyonlarda kullandığı bazı yöntemler de dahil edilerek çekimler yapılıyor.

Gerçek hikayelerden esinlenen dizi isimsiz kahramanların mücadelelerini ekranlara taşıyor.

Teşkilat dizisi için inşa edilen plato

Dizi Konusu:

Ülkeyi bölme girişimindeki örgütün üyeleri Ankara’da milli savunma sistemlerimizden biri olan SİHA fabrikasına bir saldırı düzenler. Saldırıda bu sistemi geliştiren mühendisler öldürülür, SİHA yazılımına dair önemli bilgiler ele geçirilir. Saldırıyı düzenleyen örgütle daha etkin mücadele edebilmek amacıyla gizli bir ekip kurulması kararlaştırılır. Önemli operasyonlara imza atacak olan ekibin üyelerin görevi kabul etmeleri için önemli bir şart vardır; “Ölmeyi kabul etmek”

Görevi kabul ettikten sonra bir kaza haberi ile hepsi resmi olarak ölecek cenazeleri dahi yapılacaktır. Görev onları sevdikleri için ölü vatanları için kahraman yapacaktır. Ekibin başında MİT müsteşarının yardımcısı Mete Bey bulunmaktadır. Mete’nin teklif götürdüğü tüm çalışanlar ailelerini bir daha görememe pahasına işi kabul eder. Ekip kurulmuştur artık. Şimdi görevleri gizli bilgileri çalan ve mühendisleri öldüren örgütün üyelerini bulup ellerindekini geri almak ve onları yok etmektir.

Oyuncu Kadrosu:

Çağlar Ertuğrul : Serdar Kılıçarslan

Deniz Baysal Yurtçu: Zehra

Mesut Akusta : Mete Bey

Ezgi Eyüboğlu : Ceren

Yavuz Bingöl: Adem Seyhan

Ezgi Şenler : Pınar

Nihat Altınkaya : Hulki

Mehmet Usta : Zayed Fadi

Ahmet Uğur Say : Gürcan

Serdar Yeğin: Uzay

Dizi Yorumu:

Uzun zamandır TV dizisi izlemiyordum. Bugün tesadüfen Teşkilat dizisine denk geldim. Biliyorsunuz blogta sadece dijital platformlardaki internet dizileri ve filmlerini yorumluyorum. Bu sefer de bir TV dizisi olsun dedim.

Neden TV dizisi izlemiyorum?

Türkiye’de yaptığınız dizi tutsun istiyorsanız ya para konuşacak ya da silah. Aksiyon denince de sadece mafya dizileri aklımıza geliyor. Bir de kopyalanmış gibi tekdüze konu ve isimler. Kurtlar Vadisi’nin açtığı kapıdan giren Adanalı, Maraşlı, Ramo, Arıza, Çukur, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ,İçerde vs. bunun dışında da holding sahibi yaşlı adamla evlenen fakir kız konulu diziler bir de konak, töre dizileri var. Malum yerli dizi mantığımız bunlardan ibaret. Anlatırken bile için daraldı. 😒 Bir de dizi süreleri var tabii. Bir dizi nasıl 2 saat 40 dakika olabilir? Bu nasıl mantık ?

Sanırım neden izlemiyorum anlatabilmişimdir.

Gelelim Teşkilat dizisine :

Bu dizinin onlardan farkı şu ; adını dahi bilmediğimiz bir avuç kahramanın gerçek hikayelerine biraz olsun tanık olmak.

Dizi vatanı için ailelerinden dahi vazgeçen kahramanların hayatlarını ve verdikleri mücadeleleri ekrana taşıyor. Sadece bu yönüyle dahi takdir edilesi.

Oyuncular zaten ekranlarda görmeye alışık olduğumuz ,başarılı kişiler. Dizinin çekim yapıldığı mekanlar da güzel. Sadece Ezgi Şenler’in canlandırdığı Pınar karakterinin oturtamadım diziye ve o role. Bir de bazı diyaloglar saçma geldi. Örneğin Mete’nin Uzay’la tanışma sahnesi. Uzay’ın sırf istatistikte iyi olduğunu kanıtlamak için saçma ayrıntılar vermesi . Bazı sahnelerde de oturmayan ve yapay duran yerler vardı. Daha 1 bölüm yayınlandı tabii. Bu ayrıntılar ilerleyen bölümlerde oturabilir. En azından vizyonu olan bir dizi .Bu yönüyle dahi izlenmeye değer.

Diğer yerli dizi yazılarım için tıklayınız.

İnstagram sayfamızı takip ettiniz mi ?

https://www.instagram.com/yorumvizyon/ 🌺

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)