Snowpiercer

Snowpiercer Hakkında :

ABD-2020

Kıyamet sonrası(post apocalyptic ), Distopik kurgu, Dram

1 Sezon 10 Bölüm (2. Sezon 26 Ocak 2021)

İmdb: 6.7

Netflix

Dizinin Konusu :

İnsanların sorumsuz davranışları ile iklimler değişmiş ve savaşlar ile Dünya daha da ısınmıştır. Bunu düzeltmek isteyen bilim insanları Dünyayı soğutmaya çalışmış fakat bu çalışmalar evreni tam bir felakete sürüklemiştir. Soğutulmak istenen Dünya çekirdeğine kadar buz tutmuştur. Bunu öngören Bay Wilford 1001 vagonluk Snowpiercer ( kar küreyici) adında özel bir sığınak treni tasarlamış fakat bu trene sadece zenginler biletli yolcu olarak alınmıştır. Hayatta kalan halktan küçük bir kısım ise kaçak olarak trene binmiş ve trenin en sonundaki kuyruk vagonuna sığınabilmişlerdir.

Dizi buz kütlesine dönen yeryüzünde Snowpiercer’ ın sonsuz yolculuğu sırasındaki hayatta kalma savaşını ve sınıfsal farklılıkları ekrana taşıyor.

Oyuncu Kadrosu :

Jennifer Connelly (Oscar ödüllü-Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu , Akıl Oyunları (2001) ) – Melanie Cavill
Daveed Diggs – Andre Layton
Mickey Sumner- Bess Francis Till
Alison Wright -Ruth
Susan Park -Jinju Seong
Iddo Goldberg – Bennet Knox
Annalise Basso -Lilah
Sheila Vand – Zarah

DİZİNİ 1. SEZON TANITIMI :

Dizi incelemesi :

Snowpiercer Oscar Ödüllü yönetmen Bong Joon Ho’ nun 2013 yılında yaptığı aynı adlı filmden uyarlanarak yapılmış. Film de Fransız çizgi romanı Le Transperceneige’den esinlenerek çekilmiş.

Dizi alışık olduğumuz kıyamet sonrası kurguların dışında bir içeriğe sahip. Genelde bu tarz yapımlar hayatta kalmak için yiyecek, ilaç bulma güvenliği sağlama vb. temel fizyolojik ihtiyaçlar üzerine yoğunlaşır. Burada da aynı amaç var ama toplumsal sınıf çatışmaları ve kapitalist düzen içinde bir mücadelenin ağırlıklı olduğunu söyleyebilirim. Vagonlar toplumsal sınıflara göre ayrılmış durumda. Zenginler tren içinde ultra lüks olanaklara sahipken kuyruk vagonu insani şartlarda dahi yaşamıyorlar. Bu durum da bir ayaklanmaya kadar gidiyor doğal olarak. Onun için dizi tam anlamıyla beklentinizi karşılamayabilir. Spoiler vermemek için kısaca bahsetmem gerekirse kuyrukçuların isyanı bir sonuca bağlanıyor. O zaman ee acaba ileride ne olacak zaten gördük sonucu derken finalde bir sürpriz bekliyor izleyenleri.

Dizi ile ilgili beni heyecanlandıran en önemli gelişme Game of Thrones dizisinde Ned Stark’a hayat veren Sean Bean’ın 2. sezonda dizi kadrosuna katılacak olması. Yeni sezon fragmanında kendisini görmeseydim çok da merak etmezdim yeni sezonda ne olacağını.

Bunun dışında dizide akıcı bulmadığım veya fazla uzatıldığını düşündüğüm gereksiz sahne çok fazla var. Yine de izletiyor kendini. Filmini de en kısa sürede izleyip bir karşılaştırma yapacağım sizler için.

2.sezon 26 Ocak’ta Netflix’te yayınlanacak.

Diziye puanım 6/10

Diğer yabancı dizi yazılarım için tıklayınız.

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)