Saygı

Saygı Dizisi Hakkında :

Türkiye -2020

Polisiye, suç, dram

1 Sezon-8 Bölüm

Blutv

Dizinin Konusu:

Dizi Behzat Ç. – “Bir Ankara Polisiyesi” dizisinin sevilen anti kahramanı Ercüment Çözer’ in hayatını ele alıyor. Spin-off projesi olan Saygı toplumsal çürüme ve yozlaşmaya karşı kendi adalet sistemini kuran sert ve güçlü iş adamı Ercüment Çözer’ in kendisi ile aynı yolda ilerleyen iki genç ile tanışması ve başlarından geçenleri konu alıyor.

Bu gençler ise talihsiz bir şekilde kendilerini korumak adına cinayet işlerler. Bu cinayetlerden sonra işledikleri suçlara rağmen adaletten nasibini almayan kişileri öldürmeye başlarlar. Öldürme sebeplerini sosyal medyaya attıkları bir videoda anlatmaları ile bir anda ülke gündemine oturan gençleri Ercüment Çözer’ de fark eder ve izlerini bulur. Bu iki gencin saygısızlara açtıkları savaşta artık onlarla birliktedir.

Oyuncu Kadrosu :

Nejat İşler : Ercüment Çözer

Miray Daner : Helen

Boran Kuzum : Savaş

Rojda Demirer :Hasret Yakar

Erkan Can :Yavuz

Tansu Biçer : Savcı Halit Mehmet Güçlü

Dizi İncelemesi :

Blutv’ nin iddialı yapımlarından : Saygı nasıl olmuş ?

Dizide gerçek hayatta karşılaştığımız gerçek saygısızlıkları ara ara gösteriyorlar. Bu kısmı oldukça güzel ve ince bir ayrıntı olmuş.

Dizinin ilk bölümleri gayet güzel. Mantık hatası olarak takıldığınız yerler olsa da heyecanla takip ediyorsunuz. Bölümler ilerledikçe saçmalıklar, çelişkiler, gereksiz sahneler uzayıp gidiyor. İlerleyen bölümlerde ise sürekli seri cinayetler işleniyor. Dizide bir tane polis görmüyoruz. Taksi plakaları ortada, İstanbul gibi yerde her yer kamera iken hiçbir şekilde yakalanmıyorlar ve iz bırakmıyorlar. Bu kadarı fazla ütopik olmuş. Adaletten ve sürekli olarak saygıdan bahseden Ercüment ise sadece kendine saygı bekliyor. Kendisinin saygılı en ufak bir davranışı dahi yok. Saygısızları rehabilitasyon adı verdiği bir yere kapatıp daha sonra da öldürüyor. Bu arada rehabilitasyona kapattığı kişilerin suçları trafikte yol vermeme, uçakta kolçağını paylaşmama, arkasından dedikodusunu yapma vb. (!) Yanlış anlaşılma olmasın bunlar tabii ki saygısızlık ama psikopatça ölüme mahkum edilecek suçlar değil. Ona varana kadar ohooo diyorsunuz. Kadın cinayetleri ,çocuk tecavüzcüleri , hayvanlara eziyet edenler daha neler neler…

Hadi bunların hepsi geçtim Ercüment Çözer’in flashback ile gördüğümüz ailesini izlediğimizde Nazilerle olan bağlantısını görüyoruz. Lütfen söyleyin dizi ile Hitler ve Naziler ile alakası nedir? Nerden bağladınız Ercüment’in çocukluğunu Hitler’e .

Bir de malum cinayet işlerken kullanılan maskeler var. La Casa de Papel’ den rol çalınmış sanki.

Dizi için ne iyi ne de kötü diyebiliyorum. Evet sağlam bir konusu var ama işlenişi sıkıcı ve mantık dışı.

İkinci sezonu gelecek deniliyor. Bakalım belki dağılan konu toparlanır ve güzel bir iş çıkarılır. Şahsen Ercüment’in hapishanesindeki Savaş’ın durumu ne olacak merak ediyorum.

Diziye puanım 5/10

Diğer yerli dizi yazılarım için tıklayınız.

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)