Sakkara’nın Sırları

Sakkara’nın Sırları Hakkında :

ABD -Mısır – 2020

Tarihi ve Kültürel Belgeseller

1 saat 54 dakika

Netflix

Belgeselin Konusu :

Antik Mısır her zaman merak konusu olmuştur. Birçok filme ,kitaba, belgesele olsa da keşfedilecek çok şey olduğunu tekrar ortaya koyan bir buluş gerçekleşti. Mısır’daki en yeni buluşun belgeseli : Sakkara’nın Sırları

Binlerce yıllık tarihi ve dünyanın yedi harikasından biri olan Gize Piramiti’nin yanı sıra birçok irili ufaklı piramit ve tarihi eserler keşfedilmeye devam ediyor. Söz konusu belgesele konu olan Sakkara ise Kahire’nin 24 kilometre güneybatısında ,Mısır’ın en eski başkenti Memphis’te yaşayanların defnedildiği bir bölge olarak adlandırılıyor.

Netflix’in yeni tarihi ve kültürel belgeseli Sakkara’ nın Sırları sayesinde 4400 yıl öncesine ait izlerin bulunmasına şahit oluyoruz. Mısır’lı arkeologlardan oluşan bir grup Sakkara nekropolünde “Wahtye” adında bir kraliyet rahibi ve ailesi adına inşa edilen mezarı bulmaya , bu mezarın sırlarını çözmeye çalışıyor. Mezarda birçok küçük heykelcik ve iyi korunmuş mumyalar bulunuyor.

Wahtye’nin Antik Mısır’da 5. hanedanlığın 3. kralı olan firavun “Neferirkare” adına çalışan yüksek rütbeli bir rahip olduğu anlaşılıyor. Mezarda Wahtye’nin annesi ,eşi ve diğer yakınlarının heykellerinin olduğu görülüyor. Bunun dışında Antik Mısır’da kutsal sayılan kedi mumyaları da arkeologlar tarafından gün yüzüne çıkarılıyor. Bu kazıdaki bulgular son 50 yıl içindeki en önemli keşifler olmuş. Üstelik mumyalanmış kedilerin yanında bir de aslan yavrusuna ait bir mumya bulunuyor. Bu mumya bu güne kadar bulunan ilk yavru aslan mumyası .Üstelik hem mezar hem Wahtye’nin ailesine ait eşya ve mumyalar çok iyi korunmuş durumda.

Öyle ki üzerlerinde araştırma yapılmaya müsait durumdalar. Hatta ölüm sebepleri kesin olmamakla birlikte sıtma olabileceği düşünülüyor. Bu bilgi kesinleşirse sıtmadan ölen ilk vakalar olarak tarihe geçecekler. Mısırlı arkeologlar çalışmalarını bitirmek üzere oldukları anda yeni bir bulguya daha ulaştılar. Bu da yeni buluşların kapısını araladı. Mısır’da hala keşfedilmeyi bekleyen bir tarih yatıyor. Netflix’in her zamanki iş yapmış olalım mantığından uzak geçiştirme olmayan izlenilesi bir yapım .

Bir film kadar heyecan verici . İzlemenizi tavsiye ederim.

Yerli filmler hakkındaki yazılarım için tıklayınız.

Yabancı filmler hakkındaki yazılarım için tıklayınız.

Bir Yorum to “Sakkara’nın Sırları”
  1. Senarist Ahmet Piranoğlu Şubat 16, 2021

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)