Şahsiyet

Şahsiyet Hakkında :

Türkiye- 2018

Gizem,suç

1 sezon -12 bölüm

İmdb : 9.1

Puhutv

Dizinin Konusu:

Adliye memurluğundan emekli Agah İstanbul’un en kalabalık ve işlek semtlerinden biri olan Beyoğlu’nda yaşamaktadır. Yıllar önce eşi Mebrure’yi kaybetmiş, kızı Zuhal’de Avustralya’ya yerleşmiştir. Agah’ın hayatı yalnız ve tekdüze sürmektedir. Kendisine Alzheimer Başlangıcı teşhisi koyulması ile tüm hayatı değişir.

Başta tüm anılarını kaybedecek olmanın üzüntüsünü hissetse de sonraları yıllardır planladığı fakat gerçekleştiremediği bir dizi cinayeti işlemeye karar vermesi ile hastalığını fırsata dönüştürür.Hastalığı dolayısıyla olanları hatırlamayacak dolayısıyla vicdan azabı da duymayacaktır.

Agah cinayetlerini gerçekleştirirken Cinayet Büro Amirliği’nin tek kadın polisi olan Nevra’da bu cinayetlerden etkilenecektir.

Oyuncu Kadrosu :

Haluk Bilginer :Agah Beyoğlu

Cansu Dere :Nevra Elmas

Necip Memili :Başkomiser Tolga

Şebnem Bozoklu :Zuhal Beyoğlu

İbrahim Selim : Sefa

Müjde Ar :Nesrin

Metin Akdülger :Ateş

Hüseyin Avni Danyal :Cemil

Firat Topkorur :Firuz

Dizi incelemesi:

Türkiye’nin en iyi internet dizisi olarak kabul edilen ve Haluk Bilginer’e Uluslararası Emmy Ödülü’nü kazandıran dizi : Şahsiyet

Oyuncu olarak ekranlarda boy gösteren Onur Saylak bu sefer yönetmen koltuğuna oturmuş ve uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek nefis bir iş çıkarmış. Dizi yaklaşık 15 milyon izleyiciye ulaşmış durumda. 20 ülkeye satışı gerçekleştirilen Şahsiyet’in Meksika’da uyarlaması da çekilecek.

Diziyi geç izleyenlerdenim. Final bölümünü bitirdiğimde keşke daha önce izleseydim dedim kendi kendime. Öncelikle konusunu okuduktan sonra bol aksiyon ve kovalamaca bekliyorsanız izlemeyin. Bu dizide daha çok karakter analizlerini, inandığımız değerleri, adalet kavramını sorgulamaya başlayacaksınız. İlk bölümler kasvetli ve fazla durağan gelebilir. Bölümler ilerledikçe konu şekilleniyor ve Agah’ın neden seri katile dönüştüğünü öğreniyoruz. Bu durumda lütfen diziyi bırakmayın ve finali izleyin. Bölümler internet dizilerine göre biraz daha uzun sürüyor. Bazı yerlerde uzun ve gereksiz diyaloglar var. Bu kısımlar sıkıcı .

Haluk Bilginer’in oyunculuğu tartışılmaz zaten ilerleyen bölümlere kadar onun kaliteli oyunculuğu sayesinde ilerleyebiliyorsunuz. İlerleyen bölümlerde de konu şekillenip merak uyandırıyor. Bunun dışında Cansu Dere ‘de çok beğenilmiş ama ben aşırı soğuk ve ruhsuz buldum. Onun sahnelerinde içimi kasvet kapladı. Bu dizi ile ülkemizde birçok şeyi sorgulayacaksınız emin olun. İnce ve yerinde eleştiriler var.

devamı spoiler içerir !!

Dizi kadın cinayetleri ,toplumsal baskılar, çocuk gelinler, tecavüzler, intiharlar, ve sözde adalet! üzerine kurgulanmış. Finalde televizyonun camdan atılması ise ayrı bir eleştiri.

Daha belki birçok eleştiri dizide saklı. Belki de bunun için İmdb’de en iyi 25 dizi arasına seçildi Şahsiyet. Ödüller de aldı tabii. Bu tarz projelerin artmasını umuyorum.

Diğer yerli dizi yazılarım için tıklayınız.

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)