Dizi değil tarihimize hakaret | Rise of Empires: Ottoman

Dizi değil tarihimize hakaret | Rise of Empires: Ottoman Hakkında:

Türkiye-2020

Tarih

1 sezon-6 bölüm

Netflix

Dizi Konusu:

Emre Şahin’in yönettiği Kelly McPherson tarafından kaleme alınan tarihsel belgesel : Rise of Empires: Ottoman

Fatih Sultan Mehmet’in tahta çıkış sürecinden itibaren İstanbul’u fethetmesine kadar geçen süreci konu alıyor. Bölümlerde İstanbul’un fethedilme sürecine ayrıntılı değinilmiş.

Yapımın İngilizce anlatımını Game of Thrones dizisinden tanıdığımız Tywin Lannister karakterine hayat veren Charles Dance yaparken Türkçe anlatımını Halit Ergenç üstlenmiştir.

Oyuncu Kadrosu:

Cem Yiğit Üzümoğlu :Fatih Sultan Mehmet

Tuba Büyüküstün :Mara Hatun

Birkan Sokullu: Şövalye Giustiniani

Selim Bayraktar: Çandarlı Halil Paşa

Tommaso Basili : XI. Konstantinos

Dizi İncelemesi:

Türüne tarihi belgesel dedikleri ama tarihle alakası olmayan bana sorarsanız yerli de olmayan bir yapım : Rise of Empires: Ottoman

Yani neresinden başlanır bilmiyorum. Eğer tarihi konu aldılarsa bizim okullarda öğrendiklerimiz kitaplarda okuduklarımız nedir ? İzledikçe bazen sinirlendim bazen de güldüm. Sebebini sorarsanız İstanbul’un fethi hala hazmedilememiş ve fethin etkisini böyle çer çöp işlerle küçümseyebileceklerini düşünmüş olmalılar.

Bir de diziden yerli yapım olarak bahsediliyor. Yayınlanma dili İngilizce. Türk oyuncular kendi kendilerine dublaj yapıyorlar. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim .Gelelim dizinin danışmanına … Dizinin danışmanı Celal Şengör

Celal Şengör’ü araştırınca ortaya çıkan sonuç daha vahim .Kendisi jeolog. Hayırdır İstanbul’un fethi yerkabuğunda bir çatlağa falan mı yol açtı da ona danıştınız? Neden değerli kaynakları ve bilgileri ile asıl tarihçilerimize danışılmadı. Dahası nasıl senaryoyu bir yabancı yazdı. Bizim tarihimizi bir yabancıya yazdırmaya kalktıklarında sonucu ne oluyor gördük. Fatih’in annesinin kökeni dahi yanlış aktarıldı. İstanbul’un fethine giden süreç yanlış. Sanki fetih Mara Hatun sayesinde yapılabilmiş gibi. Anlayacağınız tutulacak hiçbir tarafı yok.

İstanbul’un fetih sürecini merak edenler için Erhan Afyoncu’nun Truva’nın İntikamı kitabını bunun dışında da Yavuz Bahadıroğlu, Ahmet Şimşirgil gibi tarihçilerin eserlerini okumanızı öneririm.

Diziye puanım: 3/10

Diğer yerli dizi yazılarımı okumak için tıklayınız.

İnstagram hesabımıza da bekleriz :

https://www.instagram.com/yorumvizyon/ 🔊

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)