Sorgulatan film : An Inspector Calls / Müfettişin Ziyareti

Müfettişin Ziyareti /An Inspector Calls Hakkında :

2015- İngiltere

Dram/Gizem

1 saat 27 dakika

İmdb: 7.7

İngiliz oyun yazarı John Boynton Priestley tarafından tiyatro metni olarak yazılmış ve ilk olarak 1945 yılında Sovyetler Birliği’nde sergilenmiştir. Bu tiyatro ilerleyen yıllarda Londra’da oynanmaya devam etmiştir. Film konusu ve verdiği mesajlar ile o kadar sevilmiş ki yıllarca radyo tiyatrosu olarak yoluna devam etmiş. Daha sonra 1954’te ilk kez beyazperdeye taşınmış ve son olarak BBC tarafından 2015 yılında televizyon filmi olarak tekrar çekilmiştir.

Filmin Konusu:

1912 yılında İngiltere’nin güçlü ailelerinden olan Arthur Birling ve ailesi kızlarının nişanını kutlamak için akşam yemeğinde bir araya gelerek keyifli vakit geçirirler. Fakat o akşam eve gelen ve müfettiş olduğunu söyleyen bir kişinin sorduğu sorular ile hayatları altüst olur.

Müfettiş eve genç bir kızın ölümünü soruşturmak için geldiğini söyler ve aile üyelerine sorular sormaya başlar. Her soru başka bir gizemin kapısını aralar. Aile bireyleri birbirlerinin hiç bilmedikleri karanlık ve gizemli yönlerini öğrenirler. Müfettiş aileden öğreneceği her şeyi öğrendikten sonra evi terk eder. Fakat aile müfettişin konuşmalarından şüphelenir. Arthur polis merkezini arayarak müfettiş hakkında bilgi almak ister. Fakat cevap daha büyük bir şok etkisi yaratır.

1954 yılında çekilen filme ait bir görsel.

Film Yorumu:

Son zamanlarda izlediğim en iyi filmlerden : Müfettişin Ziyareti

Filmin son 10 dakikasında hayatı ve içindeki düzeni tekrar tekrar sorguladığım bir film oldu. Filmin gidişatı çok fazla akıcı gelmeyebilir. Bu kadar tesadüf olur mu çok saçma diyebilirsiniz. Fakat film hakkında hemen hüküm vermeyip finalini izlemenizi istiyorum. Final sahnesinin yorumu izleyiciye ait.

Filmde 1912 yılına ait kıyafetler,mekan ve aksesuarlar çok başarılı. Hak ettiği değeri ve şöhreti bulamamış bir film. Benim için verdiği mesaj önemli filmdeki mantık hatalarını sorgulamam diyorsanız bu film tam size göre. Bir yerde Platform filmini anımsattı bana .Tabi Platform‘ un siyasi temelli mesajı daha ağır basıyor. Bu filmde Dünya düzenini insanların birbirleriyle olan ilişkilerini sorguluyorsunuz. Dini bir boyut ağıt basıyor diyebilirim. İzleyince anlayacaksınız. Kısa sayılır zaten.

DİKKAT SPOİLER İÇERİR !!!

Filmde müfettişin kim olduğunu söylenmiyor.Sonuç size bağlı.Siz müfettişi kim veya ne yerine koymak isterseniz o. Bu konuda birçok teori var tabii. Müfettiş vicdanımız diyen var , tanrı diyen var, azrail diyen var.

İzleyen okurlarımın yorumlarını da bekliyorum. Sizce müfettiş kim?

Filme puanım 7.0 /10

İnstagram sayfamızı takip etmeyi unutmayın.

https://www.instagram.com/yorumvizyon/ 🌼

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)