Zamanda Yolculuğu Sevenler İçin Güzel Bir Öneri: Mirage

Mirage/Fırtına Anı Hakkında :

2018-İspanya

Gizem/Dram

2 saat 8 dakika

İmdb : 7.4

NETFLİX

Filmin Konusu:

Orjinal adı “Durante la Tormento” olan film İspanyol yönetmen ve senarist Oriol Paulo’nun en iyi işlerinden birisi.

Film 1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılışının ve ardından 72 saat sürecek bir fırtınanın yaşanacağını aktaran haber ile başlıyor. Bu olaylar sırasında Niko adında bir çocuk evde gitar çalıp şarkı söylerken komşularının evinden bağırma sesleri duyar. Pencereden içeride kavga olduğunu gören Niko neler olduğunu anlamak için eve doğru gider ve gördüğü şeylerin sonunda trajik biçimde ölür.

2014 yılında ise Vera adlı bir hemşire ailesi ile birlikte Niko’nun yıllar önce yaşadığı o eve taşınır. Aynı 1989 yılında olduğu gibi 72 saat sürecek bir fırtına başlamak özeredir. Evdeki ilk gecelerinde tesadüfen eski bir televizyon ve kamera bulurlar. Kamera kayıtlarında ise o gece Niko’nun şarkı söylediği kasetler vardır. O bölgede oturan arkadaşlarından Niko’nun trajik hikayesini de öğrenirler. Aynı gece Vera evin içinde bazı sesler duyar. Eski televizyondan geldiğini anladığında televizyonu kapatmaya çalışırken ekranda birden Niko belirir. Vera neler olduğunu anlamaya çalışırken Niko aynı 1989 yılındaki gibi sesleri duyar ve eve gitmeye çalışır. Vera bir şekilde onu durdurur ve Niko’nun hayatta kalmasını sağlar. Fakat bu olay tüm hayatını baştan sona değiştirir. Vera 72 saatlik fırtına süresince bu durumu düzeltmek zorundadır. Aksi takdirde eski hayatına bir daha asla dönemeyecektir.

Oyuncu Kadrosu:

Adriana Ugarte : Vera Roy

Alvaro Morte : David Ortiz

Chino Darin : Müfettiş Leyra

Luna Fulgencio : Gloria Ortiz

Julio Bohigas : Nico

Javier Gutierrez : Angel Prieto

Film Yorumu :

Diğer yazılarımda da söylemiştim İspanyol sinemasının kendini geliştirdiğini ve dünya çapında işler yaptığını. Bu film de aynen öyle. Son zamanlarda beni sıkmayan ve merakla izlediğim bir film oldu : Mirage/Fırtına Anı

Özellikle Dark izleyenler iyi bilir ki zamanda yolculuk veya paralel evren konularında çok yönlü düşünebilmek ve tüm karakterleri kafanızda oturtmak gerekir. Dark insanların kafasında inanılmaz bir kargaşa yarattı ve o kadar fazla ayrıntıyı kafamızda oturtamayınca dizi sıkmaya başladı. Bu filmde kafanızı yoran ve sıkan hiçbir detay yok. Bazı izleyiciler beyin yakan film veya ters köşe yorumları yapmış. Alakası bile yok. Az çok bu filmleri seyreden ve seven bir izleyiciyseniz sonunu tahmin edebiliyorsunuz.

Gerilim de pek yoktu bence. Gayet sürükleyici bir filmdi. Tutarsız ve saçma detayları yoktu. Benim hoşuma gitti. Keyifle izleyebileceğiniz güzel bir film olmuş. Bu güne kadar neden izlemedim dedim hatta.

İzlemenizi tavsiye ederim. Filme puanım : 7/10

Yeni yazımızda görüşmek üzere 🖐

👇

İnstagram hesabımıza da bekleriz 😍 https://www.instagram.com/yorumvizyon/

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)