Travmatik İşkence Sahneleri İle Gündem Olan Mini Dizi Gunpowder

Gunpowder Hakkında :

🚩2017- İngiltere

Tarih/Dram

1 sezon-3 bölüm

İmdb : 6,6

BBC

Game of Thrones karakteri ile dünyaca ünlü yıldız Kit Harington dizinin yaratıcılığı , yapımcılığı ve başrolünü üstlenmiştir. 2017 yılında 3 bölüm halinde yayınlandı. Dizi ABD’de ise HBO’ da gösterildi.

⚡Kit Harington dizinin başrol karakteri olan Robert Catesby’in doğrudan soyundan gelmektedir.

Dizinin Konusu:

Dizi 1605 yılında İngiltere’de Kral James’e yapılması planlanan suikasti konu ediniyor.

Dönemin İngiltere’sinde İskoç Kral James ülkedeki tüm Katolikleri şiddet ve baskı ile kontrol altında tutmaya çalışır .Hatta bu mezhebi benimseyen, onlara yardım eden ve bu mezhebe uygun yaşamak isteyen Katoliklere türlü işkenceler yapar. Bu şekilde halkın arasındaki Katolikleri sindirir.

Bu duruma son vermek isteyen Robert Catesby önderliğindeki bir avuç Katolik krala suikast düzenler. Kralın katılacağı parlamento binasının altına barut yerleştirilir. Robert Catesby o gün parlamentoya gelecek kral, kraliçe, prens ve diğer soyluları öldürmeyi planlar.

Oyuncu Kadrosu ( cast)

Kit Harington | Robert Catesby

Liv Tyler | Anne Vaux

Mark Gatiss | Robert Cecil

Derek Riddell | Kral James

Shaun Dooley | Wlliam Wade

Tom Cullen | Thomas Wintour

Gunpowder-BBC

Dizi Yorumu

Kit Harington’u görünce hemen atladım diziye. Beklentim yüksekti malum Jon Snow karakteri ile kalbimizde taht kurdu. Dönem işlerinden de genelde hoşlandığım için diziyi başlarda sevdim.

Fakat ilerleyen zamanlarda çok etkileyici işkence sahneleri bulunuyor. Ve bu sahneler pek sansürlenmemiş. Açık açık her an gösteriliyor. Onun için ailecek çoluk çocuk izlenecek bir dizi değil. Kit Harington bu diziyi ailesine minnet borcu niteliğinde çekmiş sanırım.

Spoiler içerebilir. !!!!

Bunun dışında dizinin sonu beklendiği gibi bitmedi ve sanki çok iyi sonuca bağlanamadı gibi geldi bana. Hikayenin sonu daha duygulu ve etkileyici bağlanabilirdi. Bu anlamda beğenmedim. Ayrıca çok fazla karanlık sahne var. İzlerken gözlerini yoruyor insanın.

Gunpowder ‘a puanım 5/10

https://www.instagram.com/yorumvizyon/

Diğer mini dizi yazılarım için tıklayınız.

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)