Eve Dönüş: Sarıkamış 1915

Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 Hakkında :

Türkiye -2013

Dram,savaş,tarihi

1 saat 52 dakika

İmdb : 7.2

Filmin Konusu:

Yönetmen ve fotoğrafçı Alphan Eşeli’nin ilk sinema filmi olan Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 filmi 1.Dünya Savaşı sırasında Ruslara karşı yapılan ve 90.000 askerin şehit düştüğü Sarıkamış Harekatı’nı farklı bir açıdan ele alıyor.

Filmde Bakü ‘de görevli Hariciye Nazırlığı kalem müdürü savaş sırasında eşi Gül Hanım ve kızı Nihan’ı İstanbul’a göndermek ister. Erzurum’a kadar onları güvenli bir şekilde götürmesi için Hariciye Nazırlığı’nda görevli Saci Bey görevlendirilir. Yol uzun ve şartlar çok çetindir. Açlık ve soğukla mücadele etmenin yanı sıra onları bekleyen tehlikeler de vardır. Bir süre dinlenmek ve geceyi geçirmek için terkedilmiş bir Ermeni köyüne ulaşırlar. Çok geçmeden burada yalnız olmadıklarını anlarlar. Ermeni zulmünden kaçan çoban Ali, Zeynep ve bir de yaralı asker onlara katılır. Birkaç gün sonra sağ kalan iki asker daha köye ulaşır. Issız bir köyde açlık ve soğukla mücadele eden sekiz insan eve dönmek için hem birbirlerine karşı hem de ağır yaşam koşullarına karşı koymak durumunda kalırlar.

Oyuncu Kadrosu:

Uğur Polat : Saci Bey

Nergis Öztürk :Gül Hanım

Miray Akay: Nihan

Muharrem Bayrak :Çoban Ali

Serdar Orçin :Onbaşı Sami

Şevket Süha Tezel : Er Mahmut

Sıla Çetindağ :Zeynep

Film İncelemesi:

Öncelikle bugün 22 Aralık 2020 1914 Sarıkamış Harekat’ının 106. yıldönümünde karlara destan yazan aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Günün anlam ve önemi açısından bir film önerisinde bulunmak istedim.Bu filmde kanlı savaş sahnelerini ,Ermenileri veya Rusları görmeyeceksiniz. Bu filmde bir kurşun dahi sıkamadan şehit olan gencecik fidanları ve savaşın ardındaki korkunç gerçekleri göreceksiniz. Yönetmen Alphan Eşeli Sarıkamış dramının başka bir yüzüne ışık tutmuş. Sarıkamış’ta tehlikenin sadece soğuktan ibaret olmayıp insanların aç kaldıklarında neler yapabileceğine şahit olacaksınız. Gerçek doğada yapılan çekimler oldukça etkileyici. Sizlere yeni bir film öneremiyorum maalesef ülkemizde harem teması veya kanlı savaş sahneleri barındıran dizi-filmlerin dışında tarihi film-dizi bulunmuyor. Doğu Cephesi’nde yaşananlarla ilgili de “120” ve bu film dışında pek fazla yapım yok. Bunun dışında film birçok ödül aldı. Umarım yenileri çekilir.

Yönetmen Alphan Eşeli kendisi için özel bir yeri olmasından dolayı çekmek istemiş bu filmi. Dedesi Sarıkamış’ta kalmış ve kendisi ile hiç tanışamamış. Babasının anlattığı açlık, sefalet, savaşın getirdiği psikolojik sıkıntılardan çıkmış yola. İşte bu şekilde perdeye aktarılmış “Eve Dönüş”

Diğer yerli film yazılarım için tıklayınız.

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)