En iyi mini dizi : Chernobyl

Chernobyl(Çernobil) Hakkında :

2019 – ABD-İngiltere

Tarihi drama

1 sezon-5 bölüm

İmdb: 9.4

BluTv

Çernobil Faciası hakkında:

26 Nisan 1986’da Sovyetler Birliği’ne bağlı Ukrayna’nın Chernobyl(Çernobil) şehrinde bulunan Nükleer Santralin 4.Reaktöründe büyük bir patlama meydana geldi. Öyle ki patlamanın etkisi Japonya’ya atılan atom bombalarından 200 kat daha büyüktü. İlk patlamanın sonucunda 31 kişi öldü. Fakat asıl tehlike Nükleer Santralden yayılan radyasyondu. Radyasyon seviyesi o kadar yüksekti ki neredeyse Avrupa’nın çoğunu ve Türkiye’yi etkiledi. Patlamaya ilk müdahaleyi yapan ekip dakikalar içinde hayatını kaybetti. Bölgede yaşayan halk tahliye edildi. Fakat çoğu ilerleyen zamanlarda maruz kaldıkları radyasyondan dolayı hayatını kaybetti. Yaşayanlar ise kanser oldu. Sovyetler Birliği patlamayı Dünya’dan saklamak istese de bu mümkün olmadı.

Bugün Çernobil hala yasaklı bir bölge. Bölgede hala radyasyon aktif. Yoğun güvenlik önlemleri ile turistik geziler yapılabiliyor. Tarım ve yerleşim veya yapılanmaya hala izin verilmiyor .

Türkiye’yi nasıl etkiledi?

Radyoaktif bulutlar kazadan birkaç gün sonra ülkemizi de etkiledi. Avrupa ülkelerinin çoğu ülkemizden ithal ettiği çay ve fındık alımını durdurdu. Aldıkları ürünleri iade etti. Fakat dönemin bakanı radyasyonun Türkiye’yi etkilemediğini ve bunun “Batının oyunu” olduğunu açıkladı. Kameralar önünde çay içti. Yetkililer ise çayın kaynadığı zaman tehlikenin azalacağını iddia etti. Kanser seviyesi Marmara’da 2 Karadeniz’de 3 kat arttı.

Dizinin Konusu:

Dizi patlamanın sebebi ile birlikte yapılan ilk müdahale ve yangını söndürme çalışmaları ile radyasyonun canlıları nasıl etkilediği gözler önüne seriyor. Bunun dışında şehrin tahliye süreci ve bu süre boyunca maruz kalınan radyasyonun canlıları nasıl etkilediğini de görmemizi sağlıyor.

Oyuncu Kadrosu:

Jared Harris : Valery Legasov

Stellan Skarsgard : Boris Shcherbina

Emily Watson : Ulana Khomyuk

Robert Emms : Leonid Toptunov

Paul Ritter : Anotly Dytlov

İzlemenizi tavsiye edeceğim güzel bir dizi. Oyuncular , mekanlar ve çekimler çok güzel. O atmosferi hissedebileceğiniz ve süreci anlayabileceğiniz şekilde anlatılmış.

Diziye puanım 9/10

Diğer mini dizi yazımlarım için tıklayınız.

İnstagram hesabımızı takip ederek içerikler hakkında bilgi sahibi olabilir, dizi&film fragmanları ve haberlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.🔊

https://www.instagram.com/yorumvizyon/👈

Bir Yorum to “En iyi mini dizi : Chernobyl”

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)