Doğu Ekspresinde Cinayet Konusu ve Yorumu

Doğu Ekspresinde Cinayet Hakkında :

ABD-2017

Gizem/suç

1 saat 54 dakika

İmdb:6.5

Agatha Christie bu romanı 1933 yılında Pera Palas Otel’de yazmış.

Filmin Konusu:

Agatha Christie’ in 1974 yılında çekilen ilk film uyarlamasından sonra 2017 yılında aynı adlı polisiye romanından tekrar beyazperdeye aktarılmıştır. Film İstanbul’dan Paris’e giden Doğu Ekspresinde işlenen bir cinayet sonucunda katili bulunmaya çalışan bir dedektif(Kenneth Branagh) ve başından geçen olaylar üzerine geçiyor.

Trende İstanbul’dan ayrıldıktan kısa bir süre sonra Amerikalı yolculardan biri öldürülür(Jhonny Depp). Bu haber ile trende seyahat eden yolcular tedirgin olur. Trende tesadüfen ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot da bulunmaktadır. Trenin idaresinden sorumlu Bay Bouc ise dedektiften olayın çözülmesi için yardım ister. Bay Poirot bir avuç yolcu içinden katilin izini sürmeye başlar.

Bulunan her yeni iz ile katile biraz daha yaklaşılırken korkunç sırlar açığa çıkmaya başlar. Bu seyahat tüm yolcuların hayatını değiştirecektir.

1975 yılında çekilen filmin afişi

Oyuncu Kadrosu:

Kenneth Branagh : Hercule Poirot

Jhonny Depp : Ratchett

Daisy Ridley :Mary Debenham

Michelle Pfeiffer: Caroline Hubbard

Judi Dench : Princess Dragomiroff

Penelope Cruz : Pilar Esravados

Willem Dafoe : Profesör Hardman

Josh Gad : McQueen

Derek Jacobi : Beddoes

Film Yorumu :

Yıldız oyuncu kadrosu ile güzel bir uyarlama : Doğu Ekspresinde Cinayet

Polisiye ve dedektiflik filmlerini genelde severim. Bu tarz filmlerde ters köşe sonuçlar olur genelde.Ancak bu filmde biraz dikkatli izlediğiniz andan itibaren bir tahmin yürütebiliyorsunuz.Çok fazla düşündürüp zorlamıyor yani.Kitabını okumadığım için bir karşılaştırma yapamıyorum. O yüzden kitaptan birebir uyarlama mı eklemeler veya değişiklikler var mı bilemiyorum.Okuyanlar yoruma eklerse sevinirim.

Bunun dışında kısa bir süre de olsa İstanbul’un gösterildiği sahneleri çok sevdim.Uzun zamandır ilk kez bir filmde Türklere karşı küçümseyici ve aşağılayıcı bir ifade yoktu. Düşünün buna bile seviniyoruz.Onun dışında animasyon sahneleri gayet güzeldi.Yıldız bir oyuncu kadrosuna sahip o da filmi ekstra kaliteli yapıyor.

Polisiye ve gizem türünü sevenler için güzel bir film. İzlemenizi tavsiye ederim. Filme puanım 7/10

Diğer yabancı film yazılarım için tıklayınız.

Dizi& Film önerileri ile vizyona dair yeni haberlere daha hızlı ulaşmak için 👇👇👇

https://www.instagram.com/yorumvizyon/📍

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)