Denizin Ortasında

Denizin Ortasında Film Bilgileri :

ABD-İspanya – 2015

Dram, macera

2 Saat 1 Dakika

Netflix

Filmin Konusu:

Film Herman Melville’in meşhur Moby Dick romanından ilham alınarak kurgulanmıştır.

1820’de Nantucket’tan balina avı için ayrılan Essex gemisi ve mürettebatı Güney Pasifik’e doğru açılırlar. Gemideki fıçıları çeşitli alanlarda kullanılan ve çok kıymetli olan balina yağı ile doldurmayı amaçlamaktadırlar. Bir balina yakalayarak yağını çıkarırlar fakat bu onlar için yeterli gelmez. Daha fazla balinaya ulaşmak için karadan binlerce mil uzağa açılırlar. Burada devasa büyüklükte bir İspermeçet balinasının saldırısına uğrarlar. Gemileri kullanılmaz hale gelir. Sağ kalan mürettebat en yakın karaya ulaşabilmek için üç kayık ile açılırlar. Fakat kara binlerce mil uzaklıktadır. Yiyecek ve su kısıtlıdır. En kötüsü de yaraladıkları balina onları takip etmektedir. Denizin ortasında yaşam mücadelesi başlamıştır.

Oyuncu Kadrosu :

Chris Hemsworth : Oven Chase

Benjamin Walker : Kaptan Pollard

Cillian Murphy : Matthew Joy

Tom Holland : Thomas Nickerson

Brendan Gleeson: Thomas Nickerson

Film İncelemesi :

Karadan binlerce mil uzakta gerçek bir yaşam savaşı : Denizin Ortasında

Genelde denizde hayatta kalma konulu filmlerde tehlike köpekbalığı olur. Bu filmde tehlike insanlar. Balinaları çeşitli sanayi kollarında kullanabilmek uğruna avlamaktan geri durmayan insanlar. İspermeçet balığı uzun yıllar eti ve yağı için avlanan bir tür olmuş. Hatta 1800’lü yıllarda geniş çapta avcılığı yapılmış. Düşünün ki İspermeçet balığının yağı el ve vücut kremlerinde dahi kullanılıyormuş. Fakat ırkımın tükenme noktasına gelmesi sonucu 1900’lü yıllarda yasaklanmış. Fakat bazı ülkelerde belirli şartlar ile avcılığa izin veriliyormuş .Bu anlamda film bizlere güzel bir mesaj veriyor. İnsanların açgözlülüğü ve hırsını çok net görebiliyoruz. Hatta filmde insanlar kendilerini tanrının yeryüzündeki yansıması olarak görüyor ve denizlerde de hakimiyet kurmaya çalışıyor. Fakat her şey planlandığı gibi gitmiyor. Yaraladıkları balina intikam almak istercesine sağ kalanların izini sürüyor. Bir sahnede Oven Chase onu tekrar yaralayabilecekken balinanın üzerine daha önce sapladığı mızrağı görüyor. O anda sanki her yeri hakimiyeti altına alamayacağını anlayarak vazgeçiyor. Balina avcılığı ve ticaretine ağır göndermelerde bulunuyor Denizin Ortasında filmi .

Bunun dışında filmin görsel efektleri çok güzel .Oyuncu kadrosu çok başarılı zaten. Kurgusu da biraz sıkıldığınız yerler olmasının dışında oldukça güzel. Hayatta kalmak için ahlak dışı yollara başvuruyorlar. Bu kısımlar gerçek dışı veya çok abartı gelebilir.

İzlenmeye değer bir film anlayacağınız .

Filme puanım : 7/10

Diğer yabancı film yazılarım için tıklayınız.

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)