Deliler

Deliler Filmi Hakkında :

Türkiye-2018

Savaş, aksiyon, tarihi

2 saat 1 dakika

İmdb: 5.4

Netflix

Filmin Konusu:

Eflak Voyvodası olan Vlad Tepeş bölgedeki halka eziyet etmekte ve onları canice katletmektedir. Öyle ki Bulgar bölgesinde yaşayan Türkleri kazığa oturtarak öldürmesi ile ünlenmiş ve Kazıklı Voyvoda olarak anılmaya başlanmıştır. Bu duruma son vermek isteyen Fatih Sultan Mehmed kendisine bir elçi gönderip zulme son vermesini istemiştir. Kendisine gelen elçiyi de katleden Vlad eziyetlerine devam etmiştir. Osmanlı ordusunda ön safhalarda çarpışan ,savaşlardaki cesaretleri ve üstün başarıları ile bilinen Deliler’i Vlad’ı öldürmesi için görevlendirmiştir.

Film fermanı alan Deliler ‘in Vlad’ ı öldürmek için verdikleri mücadeleyi ve başlarından geçen olayları anlatıyor.

Oyuncu Kadrosu:

Cem Uçan :Gökkurt

İsmail Filiz :Asgar

Batın Uçan : Suskun

Mehmet Ali Karakuş :Kongar

Yetkin Dikinciler :Baba Sultan

Hakan Yufkacıgil :Karaali

Gökçe Özyol :Simyacı

Nur Fettahoğlu :Alaca

Erkan Petekkaya :Vlad Tepeş

Rüzgar Aksoy :Fatih Sultan Mehmed

Berat Efe Parlar :Eren

Kâmil Güler :Kuman

Film incelemesi :

Savaşlarda ön saflarda çarpışan cesur kahramanların öyküsü : Deliler

Filmi yaklaşık 3 veya 4 defa izledim. Tarihi yapımlara olan ilgimi sitenin içeriğinden de az çok tahmin etmişsinizdir. 🙂 Film ilk izlediğimden beri beni çok heyecanlandırdı. Unutulmaya yüz tutmuş adsız kahramanlarımızı hatırlattı.Bu yönü ile çok sevdim filmi.

Film çekimlerinde ise Aksaray Niğde ve Kapadokya bölgesinden doğal yerler tercih edilmiş. Animasyon işinde pek başarılı değiliz malum . Bunun için doğal yerleri kullanmaları da göz dolduruyor. Filmde çok duygulu bir mesaj da var. Terör örgütü ile yapılan çatışmada şehit olan Eren Bülbül unutulmamış. Çok çok güzel bir sahneydi gerçekten. 👏

Benim bu filmde takıldığım tek nokta var . Baba Sultan’ın sahnelerinde dikkat ederseniz çok fazla şamanizm ögesi kullanılmış. Bildiğimiz kadarıyla Osmanlıda Deliler birliği kendilerine Ömer bin Hattab’ı Pir olarak kabul ediyordu. Ömer bin Hattab ise Hz. Peygamber’in sahabelerinden biriydi. Neden bu kadar Şamanizm ögeleri kullanma ihtiyacı duydular belirsiz. Bunun dışında izlemenizi tavsiye edebileceğim bir film.

Dönem yapımları maliyetli oluyor malum.6 milyon dolar gibi bir rakam harcanmış film için. Nasıl emek verildiğini görüyorsunuz zaten filmde.

Filmin son sahnesi devamının geleceğinin işareti gibiydi. Fakat yeni filme dair bir açıklama yapılmadı. Oyuncuların söylediklerine göre filmin gişesi beklentinin altında gelmiş. Bu sebeple devam filmi gelmeyebilir. 🙁

Filme puanım 7/10

Diğer yerli film yazılarım için tıklayınız.

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)