Bir Başkadır

Bir Başkadır Dizi Bilgileri :

Türkiye -2020

Sosyal konulu drama

1 Sezon 8 bölüm

Netflix

Dizinin konusu:

Karakterleri ,yaşam şartları ,sosyoekonomik durumları birbirine zıt bir grup insanın hayatının kesişmesini anlatıyor: Bir Başkadır

Dizi Öykü Karayel’in hayat verdiği Meryem karakterinin günlük hayatı ve bayılma problemleri ile başlıyor. Meryem lüks bir gece kulübünün güvenliğinde çalışan abisi ,yengesi ve çocukları ile Beykoz’un köyünde yaşamakta. İçinde bulunduğu hayatı kabullenmiş ve muhafazakar genç bir kadın olan Meryem sebebini bilmediği şekilde belirli zamanlarda bayılıyor. Bunun şifasını başta bir hocada daha sonra doktorda ve en son psikiyatrda aramaya başlıyor. Kendi bayılmalarını anlatırken yengesinin ruhsal sıkıntılarından da bahsediyor. Yengesi Ruhiye’ nin kendisine ve çevreye zarar verebilecek kadar ruhsal problemleri var.(Bunun sebeplerini ilerleyen bölümlerde öğreniyoruz.) Dizide de yoğunluk olarak Meryem’in hayatı ve psikiyatr seanslarını görüyoruz.

Bunun dışında Meryem’in psikiyatrı Peri ailesinin de etkisiyle tesettür ve muhafazakarlıktan kesinlikle hoşlanmayan bu tarzda hastaları kabul bile etmek istemeyen fakat bunun doğru olmadığını da sorgulayan bir karakter. Bu konuda yardım aldığı psikiyatr arkadaşı Gülbin’in de bunların dışında bir yaşamı var. Gülbin Kürt asıllı bir aileye mensup. Tesettürlü zengin, baskın karakterli bir ablası ve engelli bir erkek kardeşi var. Tabi bir de birlikte olduğu kadınları sex objesi olarak gören Sinan adında bir erkek arkadaşı var .Peri’nin yoga dersinde tanıştığı kendi deyimi ile “gecekondu kesiminin izlediği total bir dizide” oyuncu olan Melisa’yı görüyoruz.

Bir de Meryem ve ailesinin çok saygı duyduğu hocası Ali Sadi Hoca ve kızı Hayrünnisa var. Hayrünnisa sırf babası ve kalp hastası annesinin hatırı için kendi istediklerini bastırmaya ve onların istediği gibi yaşamaya çalışıyor. Ayrıca Ali Sadi hocanın oldukça geveze bir öğrencisi Hilmi var. Hilmi de Meryem’e karşı hisler beslemekte. Meryem de başlarda bu durumu ciddiye almasa da bu sevgiyi gün geçtikçe kabulleneceğe benziyor.

Tüm bu karakterlerin yolları bir şekilde kesişiyor. Bu dizide kimi karakterler geçmişi ile yüzleşirken kimileri ise yeni bir yola adım atıyor.

Oyuncu Kadrosu:

Öykü Karayel : Meryem

Fatih Artman : Yasin

Funda Eryiğit: Ruhiye

Tülin Özen: Gülbin

Alican Yücesoy: Sinan

Settar Tanrıöğen: Ali Sadi Hoca

Defne Kayalar: Peri

Bilge Önal: Hayrünnisa

Nesrin Cavadzade: Melisa

Dizi incelemesi:

Netflix’in en yeni ve en sevilen Berkun Oya imzalı yerli dizisi: Bir Başkadır

Öncelikle izlemeyenler için şunu söyleyebilirim ki dizi oldukça durağan. Genel olarak psikolojik tahliller ve sosyal analizler ile geçiyor. Aksiyon, hareket ve sürükleyici bir olay örgüsü beklemeyin. Bol bol karakter analizi yapabileceğiniz , izledikçe sıkılacağınız sıkıldıkça izlemek isteyeceğiniz nadir bir yapım. O nasıl oluyor öyle derseniz şöyle izah edeyim ; dizide hadi bir olay yok mu diye beklerken toplumumuzun çeşitliliğine bazen sadece bir bakışla o kadar güzel değinmişler ki mutlaka çevrenizden veya hayatınızdan bir parça buluyorsunuz. Sırf popüler olsun diye Avrupai yapılmamış gerçekçi bir proje. Müzikler ve mekanlar hafiften özlediğimiz Yeşilçam havasını getirdi evimize.

Eleştireceğim tek şey toplumumuzun bir parçası olan Kürt asıllı bir aileyi diziye dahil etmelerini kesinlikle anlıyorum ama neden hemen bir siyaset de ekleme ihtiyacı duyuldu ? Gülbin ve Gülan’ın çatışması zorlama olmuş bu anlamda.

Dizi tek sezon olarak planlanmış fakat izleyicilerden yoğun beğeni ve istek gelince 2. sezonun da gelebileceği konuşuluyor. Umarım bir sezon daha izleyebiliriz.

Herkes yeterince övdü zaten .Üstüne fazla konuşmaya gerek yok. İzlenmenizi tavsiye ederim.

Teşekkürler Berkun Oya

Diziye puanım: 8/10

Diğer yerli dizi yorumlarımı okumak için tıklayınız.

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)