Atiye (The Gift)

Atiye(The Gift) Dizi Bilgileri :

TÜRKİYE

2019-2021

3 Sezon -24 bölüm

Drama, Fantastik, Gizem

NETFLİX

Dizinin Konusu:

Atiye(The Gift) Şengül Boybaş’ın Dünyanın Uyanışı adlı romanından esinlenilerek yapılan yerli orijinal Netflix dizisidir.

Atiye genç ve güzel bir ressamdır. İstanbul’da ailesi ve sevgilisi ile sade ve sakin bir yaşam sürmektedir. Atiye doğduğu zamandan beri çalışmalarında tek bir sembol çizmektedir. Yine bu sembol üzerine bir sergi açmıştır. Fakat bu sergiden sonra hayatı değişecektir.

Göbeklitepe ‘de yapılan bir kazıda bulunan sembolün yıllardır resmettiği sembolle aynı olduğunu fark edecektir. Hemen Göbeklitepe’ye sembolle olan ilişkisini öğrenmek umuduyla yola çıkar. Bölgedeki kazı çalışmalarını yürüten arkeolog Erhan ile tanışır. Bu keşif onları mistik bir yolculuğa çıkarır.

Atiye kendi iç dünyasında arayışa girerek dönüşümünü tamamlarken Erhan Atiye’yi tanımasının kaderi olduğunu fark edecektir. Bu buluşma onları mistik maceraya çıkarmıştır bile.

Oyuncu Kadrosu:

Beren Saat: Atiye Özgürsoy
Mehmet Günsür: Erhan Kurtiz
Metin Akdülger: Ozan Yılmaz
Melisa Şenolsun: Cansu Özgürsoy/Elif Kurtiz

Başak Köklükaya: Serap Özgürsoy
Civan Canova:Mustafa Özgürsoy
Tim Seyfi:Serdar Yılmaz

Dizi İncelemesi:

Sosyal medyada da çok tartışılan Alman Dark dizisi ile sıkça karşılaştırılan yerli fantastik internet dizisi : Atiye

Ne yalan söyleyeyim Dark’tan bin kat daha güzel.Zaman yolculuğu şuursuzca kullanılmamış en azından. 🙂 Yerli bir diziyi bu kadar beğeneceğimi düşünmezdim. İstenilince yapılabiliyormuş demek ki. Bunu görmek çok güzel. Üstelik keşfinden beri tüm dünyada merak uyandıran Göbeklitepe’yi de sık sık görüyoruz. Bunun dışında Nemrut Dağı ,Kapadokya gibi zenginliklerimizi de dünyaya tanıtıyoruz.

Ama ülkece bayılıyoruz en gereksiz şeylere dikkat çekmeye. Dizi yayınlandığından beri en çok konuşulan, sosyal medyada olay olan şey bilin bakalım nedir? Sevişme sahneleri tabii ki

Tabi bizim millet böyle mistik olayları ,zaman yolculuğunu kaç kere gördü ekranlarda. Ama doğruları konuşalım. İnternet dizileri içinde üstelik yerli ve fantastik yapımları yeni yeni görmeye başladığımız şu zamanlarda Atiye başarılı bir yapım. Beren Saat ve Mehmet Günsür çok iyi ikili olmuşlar. Töre, aşiret ve konağa gelen istenmeyen gelin dizilerinden kopabilirsek kaliteli yapımları çoğaltabiliriz diye düşünüyorum. Dizide eleştirilecek bir şeyin hiç yok mu derseniz tabii ki var. Ama sektörde dünya yapımları ile karşılaştırılacak kadar güzel ve desteklenmesi gereken bir yapım : Atiye

Bu arada kitabını karantina günlerinde bitirmiştim. Dizi ile aynı karakter değil .Ressam bile değil mesela Atiye .Erhan da yok örneğin .Temel fikir kitapla paralel sadece. Tavsiye ederim akıcı ve güzel bir roman :Dünyanın Uyanışı

Diziye puanım: 7/10

Diğer yerli dizi yorumlarımı okumak için tıklayınız.

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)