Apocalypto yorumu ve filmdeki büyük mantık hatası

Apocalypto Hakkında:

ABD-2006

Macera/aksiyon

2 saat 19 dakika

İmdb: 7.8

Film Konusu:

Orman içinde küçük bir köyde mutlu yaşayan Maya halkının hayatı ansızın yapılan bir saldırı ile değişir. Sabah herkes uyurken saldıran bir grup asker köyü yakıp yıkar, yağmalar ve geriye kalanları esir alırlar. Filmin başrol oyuncusu olan Jaguar Pençesi ise saldırı sırasında hamile eşini ve küçük oğlunu bir mağaraya saklar.

Esir alınan yerli halk başkente doğru yola çıkar. Başkente ulaştıklarında kadınlar esir olarak satılır erkekler ise uzun süredir başkentte olan hastalık ve kuraklığa karşı büyük bir zigguratın tepesinde ayinlerle kurban edilirler. Jaguar Pençesi bu ayinden kurtularak kaçmanın yolunu bulur. Köye dönüp eşini ve çocuğunu bulmak ister fakat askerler peşini bırakmaz.

Oyuncu Kadrosu:

Rudy Youngblood : Jaguar Pençesi

Danila Hernandez : Seven

Raoul Trujillo : Zero Wolf

Gerardo Taracena : Middle Eye

Jonathan Brewer : Blunted

Morris Birdyellowhead : Flind Sky

Film yorumu:

Mel Gibson’ın 2006 yılında yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı Maya Uygarlığı ile alakalı film : Apocalypto

Filmde kullanılan kostümler ,aksesuar ve mekanlar göz dolduruyor. Kullanılan dil Mayaca .Filmi izleyince de anlıyorsunuz ki gayet zor ve karmaşık bir dil. Filmin sadece bu özelliği bile takdir edilesi. Oyuncular kaliteli. Bayağı gelen ve yapmacık oyuncu yok. Zaten filmde bazı oyuncular da yerli kabile üyelerinden. Filmin geçtiği dünyaya geçiş yapıyorsunuz sanki .Kaliteli iş diye buna derim.👍

Devamı izlemeyenler için spoiler içerebilir !!! 🔊🔊🔊

Filmin son sahnelerine doğru muhtemelen kıtanın keşfedilişini görüyoruz. Filmde Mayaların 7. yüzyıldaki yaşantısı işleniyor. Amerika’nın Keşfi ise 15. yüzyılda gerçekleşiyor. Bu saçma çelişki filmin etkisini azalttı bende. Aslında Jaguar Pençesi’ nin askerlerden kurtulduktan sonra karısı ve çocuğu ile yaşantısına ormanda devam etmesi hatta köyde kalan çocukları da yanına alması ve babasının söylediği gibi bu ormanda avlanıp çocuklarının da bu ormanda avlanacağını söylemesi ile bitirilebilirdi. Neden böyle bir mesaja ihtiyaç duymuşlar anlamıyorum.Bu ayrıntıya takılmadığınız takdirde çok beğeneceğiniz bir yapım olabilir.

İzlemenizi tavsiye ederim. Sizlerin yorumunu da bekliyorum.

Filme puanım 7/10

Diğer yabancı film yazılarım için tıklayınız.

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)