Türkiye’nin ilk mistik polisiye dizisi | Alef

Alef Dizisi Hakkında:

Türkiye-2020

Mistik-polisiye-gerilim-suç

1 Sezon-8 Bölüm

FX -BluTV (Şu an TiviBu’da yayınlanıyor)

Dizinin Konusu :

Tepenin Ardı, Abluka, Kız Kardeşler filmleri ile tanınan Emin Alper’in yönettiği mistik polisiye türündeki ilk yerli internet dizisi : Alef

Dizi İstanbul Boğazı’nda zincirlenmiş bir ceset bulunması ile başlıyor. Cinayet soruşturması için Cinayet Büro Amiri Settar ve ortağı İngiltere’den yakın zamanda dönen komiser Kemal görevlendiriliyor.

Settar ve Kemal ilk cinayete dair izler ararken arka arkaya başka cinayetler işlenir. Hepsi korkunç şekilde işlenmiş ve aynı kişi tarafından katledilmiş kişilerdir. Maktullere ait izleri sürmeye başlayan iki dedektif ve onlara yardımcı olan üniversitede öğretim üyesi Yaşar ile kendilerini Osmanlı’ya kadar uzanan mistik, gizemli ve ruhani bir dünyada bulurlar.

Oyuncu Kadrosu :

Kenan İmirzalıoğlu : Komiser Kemal

Ahmet Mümtaz Taylan :Cinayet Büro Amiri Settar

Melisa Sözen : Yaşar

Hatice Aslan : Semiha

Müfit Kayacan :Arap

Dizi İncelemesi:

Amerikan dergisi Variety tarafından “2020’nin Uluslararası En İyi 15 Dizisi” listesine girmeyi başaran yerli dedektif dizimiz : Alef

Dizi 60 ayrı mekanda çekilmiş ve gerek görsel efektler gerekse cesetlerin makyajlanması için oldukça emek verilmiş. Örneğin cesetlerin suda boğulma durumu ile ilgili makaleler okunarak üzerinde makyajlanma işlemi yapıldığını anlatıyor makyaj ekibi. Sadece bu kısmı bile takdir edilesi. Finale kadar su gibi akıyor. Konusu alıştığımız yapımlardan farklı.

Dizide katil kurbanlarını Osmanlı’dan beri sapkın kabul edilen bazı tarikat mensuplarının ölümüne sebep olan kişilerin ölümleri ile başlıyor. Katil kurbanlarını oldukça vahşi şekilde öldürüyor. Örneğin birinin başını kesiyor , birinin dilini. Diğer kurbanın ise ilk kurbandan kestiği dili ağzına koyup kurbanın ağzını dikiyor. İlk bölümlerde cinayetler böyle olunca iyi bir sebebe bağlayacaklar herhalde diyorsunuz. Beklenti artıyor tabi .

!!! inceleme spoiler içerebilir !!!

Ama sonunda işin çoğunlukla aşk ve intikam işine dönmesi tam bir hayal kırıklığı. Madem aşk için işlenen cinayetlerdi o zaman katil kurbanlarını neden o kadar vahşice katletti. Finale kadar zannediyoruz ki katilin motivasyonu Mevlevi dervişlerin intikamı almaya çalışmak. Finalde konu birdenbire eşcinsellik ve aşk intikamına bağlanıyor. Bu arada dizide trans cinayeti var, hayaletler var, tarikatlar, dervişler var, intikam arzusu var. Ne ararsanız var anlayacağınız. Bir yerden olmazsa bir yerden tuttururuz der gibi her şeyi eklemişler.

Bunun dışında sapkın kişilerin Mevlevilik içinde yaşayabiliyor gibi gösterilmesini de doğru bulmadım. Senaryo gereği mi dikkatleri oraya mı çekmek istediler bilemiyorum.

Yabancı filmlerin finalinde hiç tahmin etmediğiniz biri çıkar ya katil. Bizimkiler de bakın biz de yapabiliyoruz onu der gibi zorlamışlar konuyu. The Protector dizisinde Muhafız ne kadar beceriksizse bu dizide de bizim dedektifler o kadar beceriksiz. Ne varsa Sherlock Holmes’ta var dedik yine anlayacağınız.

Tüm bunları da geçtim nedir bu internet dizilerinde ve özellikle bu tarz polisiye yapımlardaki küfür merakı. Bir değil iki değil. Repliklerin çoğu küfür barındırıyor. Koymuşlar diziye bir de emniyet müdürü iki lafından biri küfür. Çok çirkin gerçekten.

Söyleyecek çok şey var fakat sonuç olarak finale kadar umarım batırmazlar çok iyi gidiyor dediğim dizi son sahnelerde tamamen hayal kırıklığına uğrattı beni. Teknik ekibin, mekanların ve gizemli konunun büyüsü birdenbire bozuldu. Final sahnesi ile %100 Türk dizi mantığına bağlandı Alef’de…

Diziye verilen emek için puanım : 7/10

Diğer yerli dizi yazılarım için tıklayınız.

İnstagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın 🙂

https://www.instagram.com/yorumvizyon/

Sizinde Yorumlarınızı Bekliyorum :)